Spojrzenie
2013-05-06 21:00Autor: Muzeum Drukarstwa
„Nie wymaga ani wielkiej siły ani magii odtworzenie czyjejś twarzy na zdjęciu.
Magią jest postrzeganie ludzi w zupełnie nowy sposób.”
Duane Michals
Wystawa, którą prezentujemy obecnie w galerii, odbiega mocno od dotychczasowych...
Od wielu już lat w naszej pracowni graficznej odbywają się warsztaty terapeutyczne osób, które są podopiecznymi Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Cieszynie. Wystawa towarzyszy Dniom Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, organizowanym corocznie przez ten Ośrodek. To fotograficzna prezentacja portretów czarno-białych, chociaż przesłanie wystawy wcale czarno-białe nie jest.
Zrobiono już bardzo wiele w kwestii uświadamiania ludzi „mieszczących się w przyjętych normach”. Coraz częściej spotykamy się ze świadomością i otwartością na inność naszych współbraci. Długa jednak jeszcze droga przed nami, by móc powiedzieć, że jesteśmy u celu pełnej akceptacji.
Autor wystawy Łukasz Ponikiewski (27 lat) nie jest profesjonalnym fotografem. Pracuje jako fizjoterapeuta cieszyńskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Jego wrażliwość pozwoliła mu nie tylko patrzeć na otaczającą go rzeczywistość, ale też widzieć to, co przy pomocy fotografii chce nam przekazać.
Na pytanie - dlaczego taka wystawa? – odpowiada krótko:
„Swoje pierwsze zdjęcie wykonałem aparatem cyfrowym na imprezie studenckiej. Było to zwykłe naturalne utrwalenie konkretnej chwili, sytuacji. Zdjęć tego typu wykonałem całe mnóstwo. Z czasem przekonałem się, że fotografia może być nie tylko „pocztówką” ale również „obrazem” uczuć, emocji, prawdy…
W dzisiejszych czasach wielu z nas odbiera świat poprzez stereotypy i skojarzenia - nie zawsze prawdziwe. Nie każde zielone jabłko jest kwaśne. Nie każda róża ma kolce. Nie każda osoba niepełnosprawna…”
Wystawa trwa od 7 do 18 maja 2013 r.
Zapraszamy w godzinach otwarcia Muzeum
od wtorku do piątku – 10.00-17.00
soboty i niedziele – 14.00-18.00
« powrót