32767 Muzeum Drukarstwa w Cieszynie - Aktualności
en POLSKI
en ENGLISH
LOGO

Baeyenes/Bąk Ekslibrisy

2013-12-21 19:15
Autor: Muzeum Drukarstwa


Rozpoczynamy nowy, kolejny rok  prezentowania wystaw Galerii „Przystanek Grafika” w Muzeum Drukarstwa. Nowi autorzy i nowy temat, chociaż nadal blisko książki. Zaczynamy „z górnej półki”! Pokazane będą prace uznanych, światowej klasy dwóch artystów-grafików komputerowych.

Wystawę oglądać można od 9 stycznia do 14 lutego 2014 r. w godzinach otwarcia Muzeum Drukarstwa – od wtorku do piątku w godz. 10.00-17.00Prof. Martin Baeyens - malarz, artysta grafik i projektant jest Belgiem. Od 40. lat prowadzi wykłady na uniwersytetach w Belgii, Anglii, Turcji, Cyprze, ale też w USA i uczelniach chińskich. Jego twórczość ekslibrisowa to niezwykły dialog pomiędzy realnością i abstrakcją, pomiędzy fotograficzną obiektywnością a nieokiełznaną, subiektywną ekspresją. Prac Baeyensa nie da się pomylić - choć coraz liczniejsze jest grono jego naśladowców (co naturalne gdy mamy do czynienia z żywą legendą). Jego indywidualizm artystyczny oraz technologiczna perfekcja są nie do podrobienia. Martin R. Bayens udowodnił, że nie jest istotna technika, w której powstaje dzieło, a liczy się tylko talent artysty. Zaś w jego wypadku mamy do czynienia z talentem najwyższej próby.

Dr Krzysztof Marek Bąk z kolei jest wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego, Instytut Sztuki w Cieszynie. Dzięki swoim znaczącym osiągnięciom artystycznym ale też walorom osobistym, znalazł się w gronie przyjaciół prof. M. Baeyensa. Jego wystawy indywidualne obiegły większość państw europejskich. Wystawiał też w USA a nawet  w Kuwejcie.

Brał udział w 150. wystawach zbiorowych i konkursach grafiki, uzyskując liczne nagrody. Prace dr. K. Bąka swą głęboko przemyślaną koncepcją i perfekcją wykonania wpłynęły na zmianę postrzegania prac realizowanych technikami komputerowymi przez wielu kolekcjonerów tych małych, ale jakże pięknych dzieł artystycznych.

Baeyens/Bąk Ekslibris


« powrót