32767 Muzeum Drukarstwa w Cieszynie - Aktualności
en POLSKI
en ENGLISH
LOGO

Lucyna Deckert-Firla

2014-02-19 16:02
Autor: Muzeum Drukarstwa


Zapraszamy na kolejną wystawę do Galerii „Przystanek Grafika” w Muzeum Drukarstwa. Po wystawie wspaniałych dzieł sztuki - ekslibrisów wykonanych przy pomocy narzędzia zwanego komputerem, wracamy do tradycyjnego, artystycznego rękodzieła. Ten pokaz kunsztu w postaci grafik Lucyny Deckert-Firla warty jest głębszej zadumy. Każde z dzieł pełne jest symboliki, przemyślanej treści a często przestrogi.

Wystawę można oglądać od 20 lutego do 28 marca br. w godzinach otwarcia muzeum.Lucyna Deckert Firla – z urodzenia Zielonogórzanka, z wyboru Cieszynianka (od 1971 roku). Ukończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych w 1972 r. Z powodzeniem spełnia się w malarstwie i grafice. Drugą wielką pasją artystki jest muzyka. Odnajdujemy jej wpływ na większości dzieł, chociaż uważa, że wartością podstawową jest rzetelny, realistyczny rysunek. To podstawa i punkt wyjścia dla znajdowania ostatecznego wyrazu i przekazu artystycznego. Prace Jej sprawiają czasem wrażenie niedokończonych, co jest zabiegiem zamierzonym. Pozostaje miejsce na zastanowienie się nad upływającym czasem. Niedokończona linia to jakby zaproszenie do wniknięcia w klimat i kolor. Stworzone przez Artystkę portrety pełne są emocji a zarazem lekkości i sympatii dla portretowanych.

Grafika, która jest tematem wystawy, to kolejna artystyczna dziedzina realizowana przez p. Lucynę, w której odnosiła sukcesy na konkursach krajowych i zagranicznych. Jej pełne przemyślanego sensu grafiki skupiają uwagę wrażliwego obserwatora.

Ocenie publicznej poddawała Artystka swe prace już od 1971 roku na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wiele z dzieł znalazło zainteresowanie i zasiliły zbiory prywatne i państwowe w prawie wszystkich krajach Europy. Powędrowały też do Meksyku, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Ostatnie lata to wytężona, żmudna praca pedagogiczna przynosząca satysfakcjonujące wyniki. Spod „Jej ręki” wyszło liczne grono przyszłych absolwentów uniwersytetów i akademii  artystycznych. Nauczenie umiejętności dostrzegania piękna w otoczeniu i przetworzenia go w obraz zrozumiały dla odbiorcy, to zadanie wymagające ogromnego zaangażowania i talentu.

Prezentując raz jeszcze grafikę p. Lucyny Deckert Firla w Cieszynie, chcemy pokazać (szczególnie młodszemu odbiorcy) możliwości wypowiedzi artystycznej w technice, która nie korzysta z pełnej palety barw lecz wyraża się przekazem myśli i talentu  twórcy dzieła. 

Lucyna Dekert-Firla« powrót