en POLSKI
en ENGLISH
LOGO

Ryszard Bandosz EKSLIBRISY

2012-11-04 21:27
Autor: Muzeum Drukarstwa


Muzeum Drukarstwa w Cieszynie Galeria "Przystanek Grafika" zaprasza na 5. wystawę 

Ryszard Bandosz EKSLIBRISY

wernisaż w dniu 20 listopada 2012 r. o godz. 15.00

ul. Głęboka 50 w Cieszynie

  

TO JUŻ PIĄTA WYSTAWA W GALERII „PRZYSTANEK GRAFIKA”

RYSZARD BANDOSZ (1947), politolog. Mieszka w Warszawie. Jest autorem wielu ekslibrisów i innych małych form graficznych – głównie linorytów. Tematyka jego ekslibrisów jest bardzo różnorodna. Na wielu ekslibrisach przedstawiana jest architektura, głównie obiekty z Polski. Są motywy przyrodnicze - ptaki, zwierzęta, rośliny oraz wytwory rąk ludzkich, a także ludzie w różnych sytuacjach. Są znaki heraldyczne, są "judaica", jest bowiem zafascynowany kulturą Żydów w Polsce. Często  temat potraktowany jest humorystycznie.

Z jego zbiorów urządzano liczne wystawy: w Warszawskiej Galerii Ekslibrisu, Galerii Ekslibrisu w Krakowie, Widzewskiej Galerii Ekslibrisu w Łodzi i szeregu innych znaczących galeriach. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursach i na wystawach.

Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów i kolekcjach osób prywatnych w kraju i za granicą.

Jest również kolekcjonerem ekslibrisów oraz wszelkich materiałów związanych z polską koleją, której przez szereg lat był rzecznikiem prasowym.

Autor licznych artykułów prasowych. Współautor książki „Turystyka i sport w ekslibrisie polskim", Warszawa, 1988, Sport i Turystyka. Był członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Miłośników Ekslibrisów, członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma Ekslibris Polski. Obecnie jest członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma dla miłośników ekslibrisów Ex Bibliotheca wydawanego przez Warszawską Galerię Ekslibrisu.

Indywidualna wystawa w naszej galerii, to kolejny przystanek na jego artystycznym szlaku po kraju.

Wystawa czynna od 20 listopada do 21 grudnia 2012 r.

w godzinach otwarcia Muzeum – od wtorku do piątku w godz. 10.0-17.00.

 

Zapraszamy

 

EKSLIBRISY Ryszarda Bandosza
« powrót