en POLSKI
en ENGLISH
LOGO

10 lat stowarzyszenia

2013-10-29 20:35
Autor: Muzeum Drukarstwa


Pierwsza dziesiątka za nami - przeleciało „jak bicza trzask”!

W dniu 17 października 2003 roku spotkała się grupa osób, dostrzegająca konieczność zadbania o historię cieszyńskiego drukarstwa. Jednym z celów jakie sobie wyznaczyli, to prowadzenie Muzeum Drukarstwa, dążenie do jego rozwoju, dobrą promocję i godne miejsce w grupie obiektów cieszących się zainteresowaniem turystów.Upłynęło 10 lat. Co roku nasze muzeum poszerza i wzbogaca swą ofertę, co wpływa na zwiększającą się liczbę osób nas odwiedzających. Jeżeli np. w 2005 r. muzeum zwiedziło ok. 1500 osób, to w roku 2013 liczba ta przekroczyła już 7000 turystów indywidualnych i grup młodzieży szkolnej.

Muzeum to nie tylko zwiedzający. Dbamy przede wszystkim o zgromadzone eksponaty. Stare maszyny drukarskie odzyskują swój dawny wygląd i użytkowy charakter. Zwiedzający poznają zaniechany już sposób wykonywania druku, obserwując zabytkowy, działający sprzęt. Pomimo tego, że Muzeum Drukarstwa w Cieszynie to kompletna stara drukarnia, pozyskujemy nadal nieliczne już elementy wyposażenia, które ubogacają naszą ekspozycję. W bibliotece muzealnej gromadzimy literaturę specjalistyczną. Skrzętnie zbieramy wszelkie dokumenty mówiące o przeszłości i ludziach zasłużonych dla cieszyńskiego drukarstwa. Tworzymy odrębny dział, którego celem jest rejestrowanie i zachowanie filmowych zapisów historii opowiadanej przez nestorów cieszyńskiego drukarstwa. Od 2010 r. współtworzymy Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i corocznie organizujemy w mieście Święto Zabytków Techniki, zwane Industriadą. W roku 2012, decyzją burmistrza miasta, powiększono Muzeum Drukarstwa o pomieszczenie, którego wejście zaprasza turystę wędrującego wzdłuż głównej ulicy miasta. Stworzono też okazję do zorganizowania galerii wystaw czasowych. Dotychczas zaprezentowaliśmy 15 wystaw prac artystów-grafików z całej Polski ale też mieszkających na całym Śląsku Cieszyńskim w jego historycznych granicach.

Uroczyste spotkanie poświęcone 10-leciu Stowarzyszenia zorganizowaliśmy 11 października 2013 r. w Muzeum Drukarstwa. Oprócz stowarzyszonych zaszczycili nas swą obecnością przedstawiciele Samorządu z Burmistrzem Miasta na czele, był przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego i przedstawiciel Starostwa Powiatowego. Było sympatycznie – życzenia, uściski, uśmiechy. Późniejsze spotkanie towarzyskie, którego koszty ponieśli jego uczestnicy, pozwoliło na radosne uświadomienie sobie, że można wspólnie i dobrowolnie podarować swój czas i siły dla tych, którzy nas zastąpią i zachować pamięć o naszych poprzednikach.

Niech nas tylko nikt nie wyręcza i nie przeszkadza – sami damy radę! 

10 lat stowarzyszenia

« powrót