en POLSKI
en ENGLISH
LOGO

NASZA PASJA - LITOGRAFIA

2015-02-16 18:19
Autor: Efka


Mamy przyjemność zaprosić Państwa na kolejną wystawę w Galerii „Przystanek Grafika”. Pamiętając tematykę eksponowaną w okresach poprzednich przekonacie się, że ta wystawa jest zupełnie inna. To wystawa wspomnieniowa. Pragniemy przybliżyć nią dwie postacie z niedalekiej wprawdzie przeszłości, zasłużone jednak wielce dla osiągnięcia wysokich ocen jakości cieszyńskiego drukarstwa litograficznego.

 


Franciszek Kubaczka (1917-1993) i Gustaw Porembski (1913-2001) byli projektantami i realizatorami druków litograficznych dwóch cieszyńskich drukarń, w których do lat 60. ubiegłego wieku wykorzystywano kamienie litograficzne. Liczne firmy krajowe i zagraniczne, realizując ich projekty, promowały swe produkty wielokolorowymi opakowaniami i etykietami wykonanymi w Cieszynie.

Obaj urodzili się w Skoczowie, zaś swego kunsztu nauczyli się w cieszyńskiej drukarni Fr. Machatschka. Obaj byli artystami obdarzonymi talentem malarskim. Na wystawie przedstawiamy próbki ich talentu – prace ze zbiorów rodzinnych i przyjaciół.

F. Kubaczka pracował w Cieszyńskiej Drukarni Wydawniczej i udatnie grał w piłkę nożną, zaś G. Porembski zatrudniony w Cieszyńskich Zakładach Kartoniarskich był zapalonym fotografem. Jednak najważniejszą była dla obu praca zawodowa. Warto uświadomić sobie jak wymagająca była to praca i jakie umiejętności trzeba posiadać, by powstała zwykła z pozoru etykietka.

 

Zapraszamy do Galerii „Przystanek Grafika” przy Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, ul. Głęboka 50 Wystawa trwać będzie od 12 lutego do 17 marca 2015 r. w godzinach otwarcia Muzeum

Kubaczka, Porembski


« powrót