en POLSKI
en ENGLISH
LOGO

Spojrzenie

2013-05-06 21:00
Autor: Muzeum Drukarstwa


   „Nie wymaga ani wielkiej siły ani magii odtworzenie czyjejś twarzy na zdjęciu.

Magią jest postrzeganie ludzi w zupełnie nowy sposób.”

Duane Michals

Wystawa, którą prezentujemy obecnie w galerii, odbiega mocno od dotychczasowych... Od wielu już lat w naszej pracowni graficznej odbywają się warsztaty terapeutyczne osób, które są podopiecznymi Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Cieszynie. Wystawa towarzyszy Dniom Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, organizowanym corocznie  przez ten Ośrodek. To fotograficzna prezentacja portretów czarno-białych, chociaż przesłanie wystawy wcale czarno-białe nie jest.

Zrobiono już bardzo wiele w kwestii uświadamiania ludzi „mieszczących się w przyjętych normach”. Coraz częściej spotykamy się ze świadomością i otwartością na inność naszych współbraci. Długa jednak jeszcze droga przed nami, by móc powiedzieć, że jesteśmy u celu pełnej akceptacji.

Autor wystawy Łukasz Ponikiewski (27 lat) nie jest profesjonalnym fotografem. Pracuje jako fizjoterapeuta cieszyńskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Jego wrażliwość pozwoliła mu nie tylko patrzeć na otaczającą go rzeczywistość, ale też widzieć to, co przy pomocy fotografii chce nam przekazać.

Na pytanie - dlaczego taka wystawa? – odpowiada krótko:

„Swoje pierwsze zdjęcie wykonałem aparatem cyfrowym na imprezie studenckiej. Było to zwykłe naturalne utrwalenie konkretnej chwili, sytuacji. Zdjęć tego typu wykonałem całe mnóstwo. Z czasem przekonałem się, że fotografia może być nie tylko „pocztówką” ale również „obrazem” uczuć, emocji, prawdy…

W dzisiejszych czasach wielu z nas odbiera świat poprzez stereotypy i skojarzenia - nie zawsze prawdziwe. Nie każde zielone jabłko jest kwaśne. Nie każda róża ma kolce. Nie każda osoba niepełnosprawna…”

Wystawa trwa od 7 do 18 maja 2013 r.

Zapraszamy w godzinach otwarcia Muzeum

od wtorku do piątku – 10.00-17.00

soboty i niedziele – 14.00-18.00
« powrót